style2
0850 214 3324
Ankara Asfaltı No: 2/A 34718 Acıbadem - Kadıköy - İSTANBUL

Haberler

Plastik ve Sağlığa Zararları

Plastik ve Sağlığa Zararları

Plastik ve Sağlığa Zararları

Amerika'da yapılan araştırmada, halkın yüzden 90'ının vücutlarında Bisfenol A (BPA) olduğu bu oranın çocuk ve bebekler içinde geçerli olduğu belirtildi.

BPA maddesi, plastik üretiminde gerekli olan polikarbonatların imalatındaki çok önemli bir bileşendir. 1930 yılından itibaren sağlık açısından hep şüphe uyandırmıştır. Ülkemizde çok tartışılmasa bile, önümüzdeki yıllarda çok tartışılacak bir konudur.

50 yıldır tüketimde kullanılan bir maddedir, yapılan hayvan çalışmalarında, artan orandaki BPA miktarının sırasıyla, cinsel organlarda kalıcı değişiklikler yaptığı, prostatın ağırlığını %30 oranında artırdığı, testislerden salınan testosteron hormonunu azalttığı, meme hücrelerinde kansere yatkınlık yaptığı, prostat hücrelerini kansere ve hormonlara daha hassas hale getirdiği, davranışsal yetenekleri azalttığı ve zihinsel ve davranışsal seks farklılıklarını değiştirdiği ispatlandı.

İlk kez yapılan insan çalışması bu ay Amerikan Tıp Derneğinin dergisinde yayınlandı. 1500 kişi üzerinden yapılan çalışmada, deneklerin idrarlarındaki BPA miktarları tespit edildi. Bilim adamları kalp hastalığı, karaciğer enzim yüksekliği ve diyabet rahatsızlığı olanlarda bu miktarların daha yüksek olduğunu tespit ettiler.

http://thehealthnews.org/tr/Haber/08/Agustos/plastik.zararlimi.html

 

Kadıköy Şifa Ataşehir

Varis Merkezi Direktörü Opt. Dr. Mustafa Kemal Çalık


loading