style2
0850 214 3324
Ankara Asfaltı No: 2/A 34718 Acıbadem - Kadıköy - İSTANBUL

Haberler

Hangi Kan Gurubu Felç veya İnme Riskini Arttırıyor?

Hangi Kan Gurubu Felç veya İnme Riskini Arttırıyor?

Hangi  Kan  Gurubu  Felç  veya  İnme  Riskini  Arttırıyor?

Hipertansiyon , şeker hastalığı, kolestrol yüksekliği ve sigara içiminin felç geçirme ihtimali herkes tarafından bilinen bir gerçektir.

Harvard Üniversitesi Halk Sağlığı Enstitüsü tarafından yapılan yeni bir çalışmaya göre bazı kan guruplarına sahip insanlarda felç geçirme ihtimalinin daha yüksek olduğu saptanmıştır. Bu çalışmanın ne kadar gerçekçi olduğunu anlamamız için 25 yıllık takipler sonucu yaklaşık 60.000 kadın ve 30.000 erkek hastanın incelenmiş olduğunu belirtmekte yarar vardır.

Bu çalışmada “Kadın –erkek farkı olmaksızın AB kan gurubuna sahip insanlarda O kan gurubuna oranla felç geçirme ihtimalleri %26 daha fazladır “ deniyor.

Bir başka bulguya göre de O kan gurubuna sahip kadınlar B gurubu kadınlara oranla %15 daha fazla inme riski taşımaktadır.

Daha önce yapılmış çalışmalarda AB ve B kan gurubuna sahip kişilerde koroner kalp hastalığı riskinin damar duvarı bozukluklarına bağlı olarak yüksek olduğu gösterilmiştir.

Çalışmalar A kan gurubunda LDL (Düşük yoğunluklu Lipoprotein) düzeylerinin yüksek olduğu B kan gurubu taşıyanlarda da Kolestrol yüksekliği ve Hipertansiyonun daha sık mevcut olduğu gözlenmiştir.

Çalışmada şaşırtan bir bulgu da B kan gurubuna sahip kadınlarda felç riski %15 fazla bulunurken bu kan gurubundaki erkeklerde felç ihtimali azalırken kalp hastalığı riski artmaktadır.

Türkiye'de kan gruplarının görülme sıklığı: halkın yüzde 39'u A Rh pozitif, yüzde 29'u 0 Rh pozitif, yüzde 14'ü B Rh pozitif, yüzde 6'sı A Rh negatif, yüzde 5'i AB Rh pozitif, yüzde 4'ü 0 Rh negatif, yüzde 2'si B Rh negatif, yüzde 1'i de AB Rh negatif kan taşıyor. Ülkemizde yapılmış kan gurubu dağılım araştırmalarına göre O ve AB kan gurubu yaygınlığı batıdan doğuya gidildikçe artmaktadır.

FELÇ (İnme) NEDİR ve BULGULARI NELERDİR?:

Karotis arterler boynun her iki tarafında beyninize oksijenli kan taşıyan büyük atardamarlardır (Şah-damarı). Bu damarlardan biri daraldığı zaman beyninize yeteri kadar oksijen taşınamaz. Bu da “Felç” olmaya neden olabilir. Bir başka felç nedeni de beynimizi besleyen damarların kanamasıdır.

Beynin herhangi bir bölgesine giden kan akımının geçici olsa bile durması felç durumuna yol açar. Felç geçici olabilir ancak çoğunlukla kalıcıdır. Felç durumunda en çok görülen şikayetler şunlardır:

·         Kollarınızda veya ayaklarınızda güç kaybı

·         Uyuşukluk

·         Görmenizde ani değişiklikler veya bir gözün tamamı ile kör olması,

·         Konuşmanın anlaşılmaz hale gelmesi

·         Yüz felci

·         Ani bilinç kaybı

Sigara kullanmak, yüksek kolesterol, sağlıksız diyet, şeker hastalığı gibi çeşitli hastalıklar bu atardamarın daralamasına ve tıkanıklığa yol açabilir. Tıkanıklık derecesi arttıkca felç olma riski de artar.

 

Op. Dr. Mustafa Kemal Çalık
Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı
Varis Merkezi® ve Damar Cerrahisi Direktörü
ÖZEL KADIKÖYŞİFA ATAŞEHİR HASTANESİ
Web Sitesi        :
www.varismerkezi.com.tr
E-posta             :
varis@varismerkezi.com.tr

loading